مصاحبه روزنامه خراسان با مسعود ناصری

” سئو و جذب مشتری از همه جا ” تیتر مصاحبه روزنامه خراسان با مسعود ناصری

سلام امیدوارم که خوب باشین. هفته پیش روزنامه خراسان (ویژه نامه) با مسعود ناصری مدیرعامل شرکت بهین پرداز سیب خلاق سبز مصاحبه ای در مورد اهمیت سئو در کسب و کار آنلاین انجام داد که امروز شنبه ۱۳۹۸/۰۶/۲۳ چاپ شد و ما اینجا متن مصاحبه رو قرار دادیم تا راحت بتونید مطالعه کنید.

محاحبه روزنامه خراسان با مسعود ناصری

با « سئو » از همه جا مشتری داشته باشید

تکنیک‌های بهینه‌سازی سایت و ایجاد کسب‌وکار اینترنتی

نویسنده : میلاد قارونی روزنامه نگار

مقاومت و بهانه‌جویی را باید تمام کنید. رقیبان شما حتی یک فروشگاهی که آن را خیلی کوچک به حساب می‌آورید، با طراحی سایتی، در حال تبدیل کسب ‌و کار خود از حالت سنتی به اینترنتی هستند. البته این روزها همه کسب ‌و کارها، حتی کوچک ‌ترین فروشگاه هم در حال طراحی یک سایت برای فعالیت در اینترنت است. قدرت اینترنت را نمی‌توان دست کم گرفت. به‌ هرحال باید قبول کنید که بیشتر مردم ترجیح می‌دهند تا با استفاده از غول بزرگ به دنبال فروشگاه یا شرکتی باشند که خدمات و محصولات آن‌ها را عرضه می‌کند. فرقی هم ندارد که هر دو در کجا باشند؛ مهم این است که آن سایت اینترنتی بتواند نیاز کاربر را برطرف کند.

نمونه‌ های کسب ‌و کارهای اینترنتی این روزها خیلی زیاد شده است. از دیجی کالا گرفته که معروف‌ترین آن است تا سایت‌های دیگری که شما در تبلیغات اینترنتی و دیگر روش‌ها آن‌ها را پیدا می‌کنید. همه کسب‌وکارها به سمت داشتن سایت رفته‌اند. این که چه نوع کسب‌وکاری هم داشته باشید، تفاوتی ندارد؛ فروشگاه اینترنتی، آژانس هواپیمایی، مطب پزشک، طراح ساختمان و …. حداقل مزیت داشتن کسب‌وکار اینترنتی برندینگ بهتر و پیدا کردن مشتریانی از سراسر ایران است. مشتریانی از نقاطی که شما تا به حال به آن‌ها فکر هم نکرده‌اید. اگر بخواهیم تکنیک‌های فعالیت در اینترنت را بنویسیم، باید تمامی هشت صفحه را به آن اختصاص دهیم باز هم می‌توان درباره آن مطلب نوشت؛ اما برای این که بتوانیم خیلی سریع به تعریف، نکات و مزیت‌های اصلی فعالیت در اینترنت دست پیدا کنیم، به دنبال یک متخصص در این حوزه رفتیم. سید مسعود ناصری، متخصص دیجیتال مارکتینگ و سئو، از جوانان دهه ۷۰ و اهل مشهد (متولد قاین) است که حدود چهار سال در حوزه سئو فعالیت می‌کند. مسعود از سال گذشته شرکت خود را به نام سیب سئو در مشهد تأسیس کرد و تاکنون توانسته با برند های خوبی در حوزه افزایش فروش و برندینگ آن‌ها در اینترنت همکاری داشته باشد. با این که رشته مسعود مترجمی زبان انگلیسی بود؛ اما علاقه زیاد او به حوزه سئو، باعث شده که راه خود را به این سمت به اصطلاح کج کند و با مطالعه و تلاش زیاد به یک برند تبدیل شود. مسعود به خوبی با چالش‌های فروشگاه‌های مشهد آشناست. این که هنوز بسیاری از فروشگاه‌های سنتی راغب به تبدیل کسب‌وکار خود از حالت سنتی به اینترنتی نیستند. مسئله‌ای که باید یک روز تغییر کند. برای همین ما با مسعود مصاحبه‌ای کردیم و از او خواستیم تا ما را با کسب‌وکار اینترنتی، اصطلاحات و مزیت‌های آن آشنا کند.

  چرا باید کسب‌وکارهای سنتی به سمت کسب‌وکار آنلاین بروند؟
این یک موضوع بسیار مهمی است که این روزها کسب‌وکارها چنین تغییری را در خود احساس می‌کنند. افرادی بودند که اگر تا پنج سال پیش به آن‌ها می‌گفتید که باید علاوه بر فروش فیزیکی و سنتی، فروش آنلاین هم داشته باشید، به دلیل دیدگاه سنتی و نداشتن چشم انداز بیزنسی و با دلایل پیش و پا افتاده، آن را رد می‌کردند؛ اما همین گروه از افراد این روزها به سمت شرکت‌های طراحی سایت و فعال در حوزه تبلیغات اینترنتی می‌روند و از آن‌ها مشاوره می‌خواهند تا وارد دنیای تجارت آنلاین شوند. این نشان می‌دهد آن‌ها متوجه قدرت اینترنت شده‌اند. در واقع، شما هر کسب‌وکاری هم که داشته باشید، به دلیل این که مشتریان اغلب در فضای اینترنت به دنبال اهداف و نیاز خود هستند، باید به سمت استفاده از این بستر بروید. زمینه کاری فرقی ندارد. کسب‌وکار آنلاین به شما کمک می‌کند تا بتوانید به مشتریان و مخاطبان زیاد و البته هدفمندی در سراسر ایران دست پیدا کنید.
در حالت سنتی چنین امکانی برای شما وجود ندارد. نهایت تبلیغات شما بنر و دهان به دهان و در محدود شهر خود است؛ اما با استفاده از اینترنت، مرزی برای فعالیت شما وجود ندارد. به‌هرحال، گاهی لازم است که با جریان آب پیش بروید. البته این جریان اصلاً هم غلط نیست.

  عبارت سئو را زیاد می‌شنوید
سئو و بهینه سازی سایت را شما زیاد در این حوزه می‌شنوید. در واقع اولین چیزی است که مسئول تبلیغات آن را بیان می‌کند. سئو به زبان ساده انجام دادن تعدادی کارهای تخصصی در داخل و خارج سایت است که باعث می شود سایت در گوگل محبوب شود تا کاربران هدفمند زیادی وارد آن شوند. سئو را می‌توانیم به این صورت تعریف کنیم: آزمون تیزهوشان! یک کلاس از مدرسه تیزهوشان ظرفیت ۱۰ دانش آموز را دارد و در سطح شهر رقابتی بین ۲۰۰۰ دانش آموز برگزار می شود که همه سعی می‌کنند جزو ۱۰ نفر برگزیده برای داشتن آینده‌ای درخشان باشند. در واقع متخصص سئو یا بهتر بگوییم شخصی که مسئول بهینه سازی سایت شماست، تلاش می‌کند تا سایت شما را جزو ۱۰ سایت اول گوگل کند. اگر صفحه اول نباشید، احتمال این که کسی از سایت شما بازدید کند، خیلی کم است. پس عملاً شانس فروش محصول یا خدمات را از دست خواهید داد! بنابراین اگر قرار است تا از طریق وب‌سایت فروش داشته باشیم، باید سئو سایت را جدی بگیریم.

  تکنیک‌های بهینه سازی شامل چه بسترهای دیگری می شود؟
بهینه سازی سایت در واقع فعالیت‌هایی است که در اینترنت برای بهبود رتبه سایت انجام می شود که البته فقط شامل سئو نیست؛ ایمیل مارکتینگ، بازاریابی محتوا، شبکه‌های مجازی، تبلیغات میدانی، تبلیغات کلیکی و … از بسترهایی هستند که می‌توانیم با کمک آن‌ها  کاربران را به سمت سایت هدایت کنیم. استفاده از هرکدام از این بسترها بر اساس هدف کسب‌وکار مشتریان او باید جلو برود. تعیین آن‌ها تا بررسی دقیق خود کسب‌وکار امکان پذیر نخواهد بود.

  چند نمونه از کسب‌ و کار اینترنتی موفق در مشهد

ایران سرور را می‌توان یکی از همین کسب‌وکارهای موفق در این زمینه نام برد. شرکتی که با تکیه بر متخصصان داخلی خود درزمینه فروش هاست و دامنه فعالیت می‌کند. گرین وب، آوات هوم، دی ام ۳۶۰، سیب سئو و بروررسانی از برندهایی هستند که با استفاده از همین سایت و انجام فعالیت‌های بهینه سازی سایت به خوبی توانسته‌اند، غیر از مشهد، در ایران خود را به یک برند تبدیل کنند. به غیر از آن مشهد ظرفیت بسیار بالایی درزمینه گردشگری،بهداشت و سلامت، رستوران و … دارد که اگر کمی هوشمندانه فعالیت کند به راحتی می‌تواند در زمان کوتاه به درآمد بالایی برسد.

  رابطه هزینه و برگشت سرمایه
برای دریافت نتیجه فعالیت در بستر اینترنت نیاز به زمان است. تکنیک‌های آن در یک شب و گاهی یک سال هم جواب نمی‌دهد. رقبا این‌قدر قوی شده‌اند که باید خیلی هوشمندانه رفتار کرد. زمانی که شما انتظار دارید تا جزو ۱۰ سایت برتر باشید، باید بودجه کافی اختصاص بدهید. متأسفانه امروزه برخی از شرکت‌ها، با انجام دادن تکنیک‌های غیرقانونی و قیمت بسیار کم در زمان بسیار کوتاهی سایت شما را بالا می‌آورند که متأسفانه این روش بعد از مدت کمی می‌تواند عواقب بسیار جبران ناپذیری برای سایت شما داشته باشد. بودجه در سئو حرف اول را می‌زند.
فعالیت درست هزینه زیادی می‌طلبد اما در دراز مدت، بازگشت سرمایه‌ای چشمگیر و پایدار خواهد داشت. وقتی شما از تکنیک‌ها به درستی استفاده کنید و سایت  در صفحه اول گوگل قرار بگیرد، کاربران با سایت شما آشنا می‌شوند و اگر خدمات و محصولات شما مناسب باشد، به مشتریان دایمی شما تبدیل می‌شوند. بسیاری از شرکت‌ها که وارد کسب‌وکار اینترنتی می‌شوند و در ابتدا هزینه‌های زیاد و البته درست می‌کنند، بعد از این که جواب خود را گرفتند، چند برابر آن را به دست می‌آورند.

  آینده این کسب‌وکارهای اینترنتی
بیل گیتس جمله خیلی معروفی در خصوص کسب‌وکارهای اینترنتی دارد که مضمون تکمیل شده آن این است:« اگر کسب‌وکار اینترنتی شما سئو نشده باشد، باید تعطیل کنید.» آینده کسب‌وکارهای اینترنتی به لطف استارت آپ های جدید و کاربردی، بسیار روشن و درخشان است. این احتمال می‌رود که تا پنج سال دیگر هیچ شهروندی برای خرید محصولات مورد نیاز خود، به مغازه یا فروشگاهی نخواهد رفت. هوش مصنوعی به سرعت درحال رشد و توسعه است و این باعث می شود تا رقابت در بین کسب‌وکارهای اینترنتی بسیار بیشتر شود و از طرفی افرادی که سنتی کار می‌کنند، دیگر باید در آن زمان خانه‌نشین شوند.

 

 

پذیرش کاراموز خانم مشهدی

پذیرش کارآموز خانم مشهدی

خانم های مشهدی !! این فرصت رو از دست ندین

اگه به دنیای دیجیتال مارکتینگ علاقه مندی و نمی دونی از کجا شروع کنی، پاشو بیا شرکت سیب سئو دوره کارآموزی تا بعدش خودت بتونی مسیر شغلی زندگیت رو تعیین کنی!   

شرایط #دوره_کاراموزی : 

  بعد دوره در صورت قبولی در آزمون سیب سئو، همکاری بصورت پروژه ای یا استخدام
√  ۳ ماه کارآموزی تایم صبح
√  داشتن روحیه تیمی و یادگیری بالا
√  مکان : پیروزی ۳۲
ارسال رزومه به این آی دی :

@Nasserimasoud

طراح سایت مشهدی

اگه طراح سایت و در مشهد هستید، به سیب سئو بپیوندید

سیب سئو به دنبال جذب خانم های مشهدی طراح سایت هست که شرایط کار توضیح داده شده :

✅ مسلط به #وردپرس wordpress
✅ آشنا با PHP و CSS

✅ آشنا با #فتوشاپ photoshop#
✅ آشنا با پلاگین نویسی

 

شرایط همکاری ؛

✅ روزی ۵ ساعت کار حقوق ۶۰۰.۰۰۰ تومان
✅ ۳ روز حضوری و ۳ روز #دورکاری
✅ داشتن روحیه تیمی و قدرت یادگیری بالا مکان

✅ شرکت؛ پیروزی۳۲

برای کسب اطلاعات بیشتر به این آی دی پیام بدید :
@Nasserimasoud

طراح سایت مشهدی

بلک فرایدی یا جمعه سیاه در ایران

کمی با بلک فرایدی یا جمعه سیاه و حراجمعه بیشتر آشنا شوید

خیلی از ماها برای اولین بار با اصطلاح بلک فرایدی یا جمعه سیاه توسط سایت هایی مثل دیجی کالا ٬ بامیلو و …. آشنا شدیم. سال پیش بیشترین نرخ بازدید و ترافیک در این حوزه رو در ۵ سال اخیر داشتیم. یکی از بزرگترین دلایلشم وجود همین شبکه های اجتماعی بود. جالبه بدونین که از بین این ۳ اصطلاح : بلک فرایدی و حراجمعه و جمعه سیاه ٬ جمعه سیاه بیشترین سرچ و ترافیک رو به خودش اختصاص داده بود و این یعنی اکثر کاربران black Friday رو با اصطلاح جمعه سیاه میشناسن.

بلک فرایدی یا جمعه سیاه و حراجمعه

که همین آمار و ارقام (رفتار کاربران) نشون میده که در یک ماه اخیر بیشترین عبارتی که سرچ شده٬ جمعه سیاه هست ! در صورتی که پیش بینی میشه  بلک فرایدی امسال بیشترین سرچ و ترافیک رو به خودش اختصاص خواهد داد که البته این یک پیش بینی خیلی ساده ست و هیچ اعتباری نداره. حراجمعه که کلا تعطیل خخخخخ

بلک فرایدی جمعه سیاه حراجمعه

و این موضوعیه که هر سال در حد یک هفته نهایتا دو هفته خیلی بازارش داغه که بعدش تموم میشه میره تا سال بعد پس باید صاحبان کسب و کار های بزرگی که میخوان توی این دوره پربازده شرکت کنن٬ استراتژی خیلی خوبی باید داشته باشند.

جمعه سیاه و بلک فرایدی در ایران

این روزها  تب و تاب بلک فرایدی یا جمعه سیاه به کشورهای دیگر دنیا هم رسیده است ولی همچنان این سنت در امریکا رواج بیشتری دارد. اگر شما هم به دنبال کالایی با قیمت بسیار مناسب‌ تری هستید، توضیه می‌کنیم بلک فرایدی ۲۰۱۸ را فراموش نکنید؛ حراجمعه امسال برابر است با ۲ آذر. از حالا خود را برای آن روز آماده کنید. بلک فرایدی بامیلو

بلک فرایدی فروشگاه دیجی کالا

خیلی نمی خوام وارد مباحث سئو تخصصی بشم . اما پیشنهاد می کنم با پیشینه این عبارات بیشتر آشنا بشین.

جمعه سیاه ، حراجمعه یا بلک فرایدی در آمریکا روز بعد از روز شکرگزاری است که عملاً آخرین جمعه ماه نوامبر به‌شمار رفته و آغاز آیین خرید برای کریسمس حساب می‌شود. در واقع جمعه سیاه ، یک روز تعطیل نیست اما  سال‌ها است که این روز، شلوغ ترین روز برای فروشنده‌ها است. بلک فرایدی به قدری اهمیت دارد که فروشگاه‌ها قبل از ساعت ۴ صبح کار خود را آغاز کرده و مردم از همان زمان برای خرید به فروشگاه هجوم می‌آورند و باید تا قبل از آغاز شب خرید کرده باشند. . ویژگی جالب این حراجمعه ، تخفیف‌های استثنایی و وسوسه‌انگیزی است که برای کالاهای خاص در نظر گرفته می‌شود و معمولا هم طرفداران بسیاری دارد. در جمعه سیاه معمولاً کالاهای گران‌قیمت مثل پلی استیشن یا گوشی موبایل و تلویزیون طرفدار زیادی دارد اما واقعیت اینجاست که همیشه در این رویداد برنده واقعی کسی است که بتواند کالاهای مورد نیاز خود را انتخاب و با قیمت عالی خریداری کند.

تاریخچه بلک فرایدی

نخستین کاربرد ثبت شده از عبارت بلک فرایدی یا جمعه سیاه نه به خرید در دوران تعطیلات است که به بحران مالی مربوط می گردد؛ این واژه خصوصا به ۲۴ سپتامبر سال ۱۸۹۶ میلادی اشاره دارد که بازار طلای آمریکا در آن به شدت دچار نوسان منفی شد.در آن زمان جی گولد و جیم فیسک دو نفر از سرمایه گذاران مطرح آمریکا با هم دست به یکی کردند تا آنچه در توان دارند روی دایره بگذارند و به یکباره هرمقدار طلا که می توانند را در بازار آمریکا خریداری نمایند تا در نهایت بتوانند با سودی هنگفت آن را به فروش برسانند. جمعه بعد از این اتفاق در ماه سپتامبر توطئه این دو نفر برملا شد و بازار سهام آمریکا دستخوش نوعی سقوط آزاد گردید که ورشکستی بسیاری (از بارون های آن دوران تا کشاورزان بی بضاعتش) را به دنبال داشت.

بلک فرایدی یا جمعه سیاه ؟

از اولین کاربردهای ثبت‌شده عبارت بلک فرایدی ، می‌توان به مجله (Factory Management and Maintenance) در نوامبر سال ۱۹۵۱ اشاره کرد. در آن دوران کارگران به صورت دسته جمعی با همدیگر توافق می‌کردند، و به بهانه‌های مختلف مرخصی می‌گرفتند. بدین ترتیب، فردای روز عید شکرگزاری (روز جمعه) به کارخانه‌ها نمی‌رفتند، و تعطیلاتی چهار روزه داشتند. (پنجشنبه، جمعه، شنبه و یکشنبه). اما مثل بسیاری از کلمات دیگر زبان انگلیسی، کار برد عبارت حراجمعه به این صورت جا نیفتاد.

اما می رسیم به داستان واقعی و ریشه اصلی عبارت جمعه سیاه . ماجرا از این قرار است که در دهه ۱۹۵۰ میلادی پلیس در شهر فیلادلفیا از این عبارت برای توصیف بی نظمی هایی استفاده می کرد که بعد از روز شکرگزاری و به خاطر هجوم حاشیه نشین ها و توریست ها به نواحی شهری به منظور خرید رخ می داد. به همین خاطر هم پلیس های فیلادلفیا غالبا نمی توانستند آن روز را مرخصی بگیرند و در خانه استراحت کنند، بلکه باید شیفت های کاری طولانی را سپری می کردند تا جمعیت و ترافیک اضافه ی شهرها را مدیریت نمایند.

زمان گذشت و تا سال ۱۹۶۱ میلادی بر میزان محبوبیت جمعه سیاه در فیلادلفیا اضافه گردید. به همین خاطر فروشندگان این منطقه بر آن شدند تا نام آن را از بلک فرایدی به بیگ فرایدی یا جمعه بزرگ تغییر دهند و از این طریق کمی از بار منفی اسم این روز بکاهند. مدت زمان زیادی طول کشید تا این عبارت در سرتاسر خاک آمریکا فراگیر شود و تا سال ۱۹۸۵ میلادی این اتفاق تحقق نیافت. اواخر دهه ۱۹۸۰ میلادی بود که خرده فروشان به راهی برای بازآفرینی حراجمعه و تبدیل نمودن آن به رویدادی دست یافتند که به جای معنا و مفهوم منفی بار مثبت را در ذهن مخاطبان ایجاد می کرد. نتیجه، مفهوم قرمز به مشکی بود که پیشتر به آن اشاره کردیم و منظور در واقع این بود که روز بعد از جشن شکرگزاری فرصتی را پیش روی فروشگاه های آمریکا قرار می داد تا به سوددهی دوباره برسند.

جایگاه بلک فرایدی در آمریکا و جهان

امروزه بیش از ۲۰ ایالت در آمریکا، روز بعد از عید شکرگزاری را تعطیل رسمی اعلام کردند. جمعه بعد از شکرگزاری، پرسودترین و شلوغ‌ترین روز خرید در سال به حساب می‌آید. اما همیشه این‌طور نبود. دهۀ ۹۰ میلادی، جمعه سیاه در رتبه دهم تا پنجم پرسودترین روز خرید سیر می‌کرد. به‌طور معمول شلوغ‌ترین روز خرید، شنبه پیش از کریسمس شناخته می‌شد. در سال ۲۰۰۳ و برای اولین بار، بلک فرایدی پرمنفعت‌ترین روز سال لقب گرفت و به جز سال ۲۰۰۴ که به رتبه دوم سقوط کرد؛ تا به امروز همواره به‌عنوان روز اول خرید در آمریکا شناخته می‌شود.

بلک فرایدی چیست

کدام کشورها بلک فرایدی دارند

بلک فرایدی کم‌کم به دیگر کشورهای دنیا هم سرایت کرده است؛ کشورهایی همچون انگلیس، کانادا، اوکراین، مکزیک به واسطه فروشگاه‌های اینترنتی حالا حراجمعه دارند. بعضی از کشورها هم حراجمعه ی خاص خود را دارند؛ مثل چین که فروشگاه‌هایش در روز مجردها تخفیف‌های ویژه دارند. در کانادا از سال ۲۰۰۸ جمعه سیاه هم وارد بازار آن‌ها شد. بسیاری از کانادایی‌ها برای خرید در بلک فرایدی از مرزهای کانادا خارج می‌شدند و به امریکا می‌رفتند. فروشگاه‌های کانادایی برای اینکه این حجم از فروش و سود را از دست ندهند، جمعه سیاه را در کانادا برگزار کردند.

در حوزه‌ٔ خلیج فارس هم امارات و سایت سوق به‌عنوان اولین کشوری که  همگام با حراجمعه ی امریکا دست به حراج‌های شگفت‌انگیز زد، با جمعه سفید وارد کوران داغ تخفیف‌ها شد.

جمعه سیاه ۲۰۱۸

ساعت شروع حراجمعه

به‌طور معمول، ساعت ثابتی را نمی‌توان به شروع رویداد بلک فرایدی نسبت داد. با بالا گرفتن رقابت فروشگاه‌های حقیقی، هرکس سعی در جلو کشیدن ساعت این روز داشت. بازماندن مغازه‌ها در کل ساعات شب، روال عادی این روز است. در سال‌های گذشته، مغازه‌ها رأس ساعت ۱۲ بامداد، درب فروشگاه‌های خود را باز می‌کردند. در سال ۲۰۱۰، فروشگاه‌های زنجیره‌ای (Toys “R” Us) ساعت ۱۰ شب روز عید شکرگزاری، حراجی جمعه سیاه را آغاز کردند. بسیاری باعرضه نمونه محصولات رایگان، مثل مداد شمعی و کتاب‌های نقاشی مشتری‌ها را جذب می‌کردند. بسیاری از برندهای معتبر، نظیر ویکتوریا سیکرت (Victoria’s Secret)، نایکی (Nike) و پوما (Puma) از ساعات اولیه صبح عید شکرگزاری حراجمعه را شروع می‌کنند؛ و تا ۱۱ شب جمعه ادامه می‌دهند. برعکس آن‌ها، مغازه‌هایی هم بودند که در ساعات عادی روز جمعه حراجی را شروع، و تا ۲ بامداد شنبه ادامه می‌دادند.

چگونه در بلک فرایدی یا جمعه سیاه خرید کنیم؟

در بلک فرایدی زمان و سرعت عمل حرف اول را می‌زند. در روزهای حراج جمعه سیاه تعداد کالاها محدود است و با توجه به تخفیقی که دارند خیلی زود تمام می‌شوند. بنابراین در این روزها شما وقت ندارید تا در سایت‌ها بگردید و ببینید کدام کالا بهتر است و کدام مدل مناسب‌تر است. باید از قبل آماده این روز مهم باشید.

شما با حجم زیادی از کالاهای مختلف در فروشگاه‌های مختلف روبه‌رو هستید. اول مشخص کنید چه نوع کالایی می‌خواهید. مثلاً اگر به دنبال هدفون هستید از قبل بررسی کنید که کدام برند و مدل هدفون به بودجهٔ شما می‌خورد. فروشگاهی هم که می‌خواهید از آن خرید کنید را انتخاب کنید و منتظر تخفیف جمعه سیاه باشید. حتماً شبکه‌های اجتماعی فروشگاه موردنظرتان را دنبال کنید. باید بدانید آن‌ها از کی تخفیف‌های خود را آغاز می‌کنند. در این چند روز مرتب باید گوش به زنگ باشید تا بتوانید بیشترین استفاده را از حراجمعه داشته باشید.

بلک فرایدی ۲۰۱۸

فرصت های خرید در بلک فرایدی

مواد غذایی

یکی از بهترین گزینه‌های برای خرید حراجمعه مواد غذایی ضروری با ماندگاری بالاست. برنج، چای، روغن، رب گوجه فرنگی، حبوبات و… خرید این مواد که می‌توانید تا مدت ها آن ها را نگهداری کنید بسیار خرید پرسودی است. پس به‌جای تلاش برای خرید کالاهای الکترونیک گران قیمت بهتر است واقعا محصولاتی را که به طور روزمره نیاز دارید خریداری کنید

 لوازم آرایشی و بهداشتی

 حتما از قیمت‌های سرسام‌آور لوازم آرایشی بهداشتی خبر دارید. جمعه سیاه بهترین فرصت برای خرید محصولات بهداشتی روزمره مثل شامپو و نرم‌کننده و صابون‌های مختلف و عطر و لوازم آرایشی است. معمولا در بلک فرایدی این محصولات با تخفیف‌های استثنایی ارائه می‌شوند و توصیه می‌کنیم حتما سری به این بخش از کالاها در فروشگاه‌های آنلاین بزنید.

 لوازم ضروری منزل

پودر ماشین لباسشویی، قرص ماشین ظرفشویی، انواع شوینده‌ها و لوازم ضروری دیگری مثل نظم‌دهنده‎‌ها و ملحفه و حوله از دیگر لوازم ضروری زندگی هستند که از اتفاق در روزهای حراجمعه کمتر کسی به سراغ آنها می‌رود. بهتر است شما با هوشمندی این محصولات را خریداری کنید چون قطعا پشمان نخواهید شد و بالاخره از آن استفاده خواهید کرد.

جمعه سیاه در ایران

لباس بخرید!

پوشاک هم از آن جمله کالاهایی است که در بلک فرایدی بسیار مورد توجه قرار می‌گیرد. سعی کنید لباسی را انتخاب کنید که در مورد اندازه آن تا حدی اطمینان دارید. مثلا کفش یا پیراهن گزینه‌های ساده‌تری برای خرید هستند. البته جای نگرانی هم نیست چون بازارهای آنلاین کالای خریداری شده را با رعایت شرایط خاص بازپس گیری تا مدتی پس می‌گیرند.

بلک فرایدی در فروشگاه‌های آنلاین

با شروع سلطنت فروشگاه‌های آنلاین در بلک فرایدی سال ۲۰۰۵، شیوه جدیدی از حراجی‌ها در تاریخ ثبت شد. بر اساس آمارها، چند سالی است که با روی کار آمدن فروشگاه‌های اینترنتی، مردم بیشتر به خرید اینترنتی روی آورده‌اند و شاید کم‌کم دوران خریدهای حضوری رو به اتمام باشد. بر اساس آمار ۴۶ درصد از مردم امریکا قبل از خرید کردن حتما در اینترنت کالای خود را جست‌وجو می‌کنند و اطلاعاتی در مورد آن کسب می‌کنند. حالا جمعه سیاه را با نام فروشگ‌های اینترنتی بزرگی همچون آمازون یا ای‌بی می‌شناسند. دیگر بلک فرایدی تبدیل شده است به couch Friday!  کاربران در خانه خود می‌نشینند و خیلی راحت کالایی را که از قبل انتخاب و بررسی کرده‌اند خریداری می‌کنند. همین فروشگاه‌های اینترنتی باعث شده‌‌اند که حراجمعه دیگر محدود به یک روز نشود. بسیاری از فروشگاه‌ها از چندین روز قبل تا چندین روز بعد از حراجمعه تخفیف‌های داغ خود را عرضه می‌کنند. برای مثال امسال آمازون جشنوارهٔ بلک فرایدی خود را ۱۳ روز زودتر شروع می‌کند. پس شاید روزهای حراجی جمعه سیاه عنوان مناسبی برای این رویداد باشد. این روز اینقدر مهم است که نزدیک به ۳۰ درصد از فروش فروشگاه‌ها در بلک فرایدی رخ می‌دهد. پس همهٔ فروشگاه‌ها علاقه دارند در این روز بیشترین فروش را داشته باشند. از هر ۱۰ امریکایی، ۵ نفرشان در حراجمعه شرکت می‌کنند یا قصد شرکت دارند. تقریباً نیمی از مردم امریکا خود را برای چنین روز مهمی آماده می‌کنند و به‌طور متوسط هر امریکایی ۳۰۰ دلار در جمعه سیاه خرید می‌کند.

مزیت‌های خرید آنلاین

در خرید آنلاین لازم نیست مردم از چندین ساعت قبل در صف قرار گیرند، شب خود را خراب نمی‌کنند و عید خود را نیز کنار خانواده خواهند بود.

خرید آنلاین گرسنگی، خستگی، له شدن زیر دست و پای دیگران را ندارد و لازم نیست سرمای سوزناک را تحمل کرد.

هیچ خطری در خرید آنلاین جان خریداران را تهدید نمی‌کند.

خبری از اسلحه کشی و چاقو زدن نیست!

به کاربران آنلاین آسیب فیزیکی وارد نمی‌شود و دست کسی هم به اسپری فلفل نمی‌رسد.

هیچ ترافیکی وجود ندارد و خیابان‌ها هم شلوغ نمی شوند.

مردم و نیروهای پلیس و اورژانس، شبی عادی خواهند داشت.

وقتی هم که افراد موفق شوند تا کالای مورد نظر خود را بخرند دیگر نگران نیستید که سارقین آنها را بدزدند.

شما یک فریلنسر هستید

من یک فریلنسر هستم

بسیار پیش آمده که در خانه پای سیستم نشسته­ ایم و پروژه­ های مختلفی را انجام می ­دهیم و در قبالش پول دریافت می ­کنیم. اگر همچین موقعیتی را تجربه کرده ­اید باید بگویم که شما یک فریلنسر یا دورکار هستید. فریلنسر یعنی چی و به چه کسی فریلنسر می ­گویند؟

حدود ۵ سال پیش زمانی که دانشجو بودم، هرشب از ساعت ۱۱ تا ۴ صبح با لپ­ تاپ کارهای طراحی سایت و سئو را انجام می­ دادم. برادرم از تهران سفارش طراحی سایت می­ گرفت و من از فاصله­ ی ۱۲۰۰ کیلومتری پروژه ­ها را بدون حضور فیزیکی در دفتر تهران انجام می­ دادم و به هبچ ­وجه با مشتری در ارتباط نبودم. بعد از گذشت ۴سال هنگامی که با سایت­ های برون­ سپاری آشنا شدم، فهمیدم که طی این مدت من یک فریلنسر بوده­ ام. فریلنسر یعنی کسی که کاری را در مکان و زمان دلخواهش انجام می­ دهد و مشتریانش را به سلیقه­ ی خود انتخاب می­ کند. با این تفاسیر بد نیست تا با شرایط کاری فریلنسر آشنایی پیدا کنید. به همین منظور شما را به خواندن ادامه­ ی مقاله­ ی اختصاصی سیب سئو دعوت می­کنم.

تجهیزات یک فریلنسر

همواره مسلح باشید! در حوزه ­ی فعالیت­تان تا جایی که ممکن است لوازم و تجهیزات را مهیا کنید و آنان را به کار بگیرید. مثلا اگر شما یک طراح سایت هستید به لپ ­تاپ، مودم وای­ فای، ماوس، میز مناسب و یک فنجان قهوه نیازمندید.

تجهیزات یک فریلنسر

مکان مناسب

همیشه سعی کنید تا در بهترین حالتی که برایتان امکان دارد، مشغول به کار شوید. به عنوان مثال اگر روی مبل احساس راحتی می­ کنید یک مبل خوب و مناسب تهیه کنید، اگر کار روی میز را ترجیح می­ دهید یک میز با رنگ­بندی شاد و پرانرژی انتخاب کنید. حتما به­ یاد داشته باشید که از محیط ­های خسته ­کننده و خواب­آور دوری کنید و اگر شرایط مناسبی دارید محل کارتان را از محیط خواب جدا کنید.

مکان مناسب فریلنسر ها

تغدیه و میان وعده

یکی از بهترین نکاتی که باید در حین کار رعایت کنید توجه به سلامتی است. . اگر از فست­ فود و خوراکی­ های پرچرب نظیر کیک برای میان ­وعده استفاده می­ کنید باید بگویم که مسیر اشتباهی را در پیش گرفته­ اید. خوردن مواد مضر و پرچرب سبب کسالت و اضافه وزن می­شود و انرژی شما را پایین می­ آورد. خوردن خوراکی­ های سالم و پرانرژی مثل خرما و کشمش و یا میوه­های فصل و همچنین مغزهای خوراکی مفید مانند گردو، بادام، فندق و … می­ تواند راندمان کاری­تان را بالا ببرد.

تغدیه و میان وعده فریلنسر

پوشش و لباس کار فریلنسر

درست است که محیط کارتان را اتاق خانه انتخاب کرده ­اید اما به یاد داشته باشید که کار کرد با لباس خانگی هیچ­گاه به شما حس و حال کار نمی­ دهد و چه­ بسا به سمت تخت خواب سوق­تان دهد. پس اگر بالای ۸ ساعت کار می­ کنید به ­منظور حفظ تمرکز و قدرت خود حتما لباس رسمی تن کنید و محیط جدی­تری برای خود فراهم کنید.

پوشش و لباس کار یک فریلنسر

ارتباط با مشتری

اکثر اوقات ارتباط با مشتری آن­هم از راه دور کار بسیار سختی است که باید درصدد ابزارهایی برای نگه­داشتن این ارتباط به صورتی اقتصادی­ تر و راحت­ تر بود. یکی از این ابزارها تلگرام است اما در ایران به ­دلیل فیلتر بودن مشتریان را با مشکلات زیادی مواجه کرده است. پس باید به دنبال راهی بهتر بود که ضمن حفظ این ارتباط، محیطی رسمی ­تر نیز داشته ­باشد. ابزاری که من استفاده می­کنم ترلو = Trello است. یک سیستم تحت وب برای مدیریت پروژه­ ها و ارتباط با مشتریان که هم محیط ساده­ای دارد و هم استفاده از آن بسیار آسان است.

ارتباط یک فریلنسر با مشتری

مدیریت زمان فریلنسینگ

وقتی به ­عنوان فریلنسر شروع به کار می ­کنید خودتان همه کاره ­اید پس باید توجه داشته ­باشید که مدیریت همه چیز را تحت نظر خود بگیرید. شما منشی خود هستید پس نباید مدیریت زمان از دست­تان در برود. همین­که بتوانید زمان را مدیریت کنید و هرچیزی را به موقع انجام دهید، کارفرما و پروژه­ها کاملا تحت تسلط شما خواهند بود و برایتان موفقیت به همراه می ­آورد.

مدیریت زمان یک فریلنسر

استراحت و ورزش

اگر می­ خواهید ساعات طولانی کار کنید و راندمان کاری­تان را بالا ببرید از ورزش و استراحت غافل نشوید. ثابت نشستن و کار کردن مدام خستگی و بی­ حوصلگی را به­ دنبال دارد. بعد از هر ۷۵ دقیقه کار، ۵ دقیقه به چشمان­تان استراحت دهید، ورزش­های کمر انجام دهید و به مدت ۲ دقیقه دراز بکشید یا این کار هم بر خستگی خود غلبه می ­کنید هم ذهن­تان را برای چند دقیقه آزاد می­ گذارید.

ورزش کردن فریلنسر ها

برای خود ارزش قائل شوید

زمانی دیگران به ارزش کار شما پی می­ برند که شما گوهر درونی خود را بشناسید. اگر به ارزش کار خود پی بردید و اعتماد به نفس پیدا کردید، بدانید که برای دیگران نیز همان­قدر قدرتمندید. پس طوری خود را نشان دهید که می­خواهید دیگران شما را با آن چشم ببینند. کلاس کاری­تان را حفظ کنید و در هر صورت برای خود و کاری که انجام می­ دهید ارزش قائل شوید حتی اگر به بهای از دست دادن مشتری باشد.

فریلنسینگ

بازدید و تبلیغات

تا زمانی که خود را به نمایش نگذارید دیده نمی­ شوید. برای دیده شدن نباید قدرت فضای مجازی خصوصا اینستاگرام را نایدیده بگیرید. یکی از موثرترین راه­ هایی که بدون هیچ هزینه ه­ای برای شما بیلبورد تبلیغاتی می­ شود اینستاگرام است. حتما آن را جدی بگیرید و اگر نحوه­ ی درست تبلیغات با آن را نمی­ دانید از متخصصین این حوزه کمک بگیرید.

بازاریابی با اینستاگرام

هزینه و دست­مزد فریلنسر ها

شما کارمند نیستید بنابراین مدیریت مالی نیز بر عهده ­ی شماست. شما باید تعیین کننده­ی قیمت باشید و برای مراحلی که در کار انجام می ­دهید هزینه دریافت کنید.

هزینه فریلنسر

وبسایت شخصی یک فریلنسر

داشتن وبسایت شخصی برای شما بسیار مهم است چرا که می­ توانید نمونه کارهای­تان را در آن­جا به نمایش بگذارید و از این طریق هم کلاس کاری خود را حفظ کنید و هم ویترینی جهت بازدید مشتریان ایجاد می­ کنید. اگر توانایی ساخت وبسایت را ندارید یا از پس هزینه­ های آن برنمی ­آیید و یا هنوز به ضرورت ایجاد آن پی نبرده­اید، می ­توانید وبلاگ برای خود داشته­ باشید هرچند که اهمیت وبسایت بسیار بیشتر است.

وبسایت فریلنسر ها

اعتمادسازی

همیشه حس اعتماد را در مشتری به­ وجود بیاورید. اگر مدیریت زمان درست داشته باشید و به ­موقع پروژه­ ها را تحویل دهید سبب فزایش اعتماد بین خود و مشتری می­ شوید. اگر تحت هر شرایطی مشتری­تان بدقولی کرد یا با شما اختلاف نظر داشت همواره حق را به او بدهید و نگذارید حس خوب اعتمادی که میان­تان شکل گرفته از بین برود.

اعتماد سازی فریلنسر ها

خدمات پس از فروش یا CRM

اگر چنین دیدگاهی دارید که پس از دریافت هزینه کارتان به اتمام رسیده است، مشتری­تان را از دست­رفته بدانید. کار اصلی زمانی شروع می­ شود که پشتیبانی و خدمات مشاوره­ به مشتری بدهید و خیالش را بابت تمامی مسائل حاشیه ه­ای راحت کنید. به مشتری همواره حس اطمینان بدهید که در صورت بروز هر مشکلی در کنارش خواهید بود و حس رضایت را در وی مرتبا القا کنید.

خدمات پس از فروش یا CRM

برندینگ و روح­ بخشی به شخصیت خود

یکی از اصلی­ترین کارهایی که باید در حوزه­­ی فریلنسینگ برای خود انجام دهید، پرسنال برندینگ یا شخصی سازی برند است. شما برچسب شرکت خاصی را یدک نمی­ کشید پس بسیار مهم است که چگونه  و تحت چه عنوانی خود را بین مشتریان جا بیندازید و برای خویش لقب درست کنید. با توجه به تخصص و حرفه و مهارت­تان برای خود برندسازی کنید تا هنگامی که اسمی از آن برند برده شود مشتریان به ­یاد شما بیفتند.

برند سازی فریلنسر

انتخاب مشتری

بر اساس یک تجربه همیشه شما در آخرین مرحله مشتری را انتخاب کنید، به این معنا که حق ادامه ­ی همکاری و عقد قرارداد با شما باشد و نه با کارفرما !

انتخاب فریلنسر

 

 

این مقاله ادامه دارد…